Tolnai időközi választás: országgyűlési képviselők szálltak be a kampányba
„Könnyebb az országot járva haknizni, és riogatni az embereket, mint részt venni a kemény munkában” – mondta a Fidesz-KDNP jelöltje Magyar Péterről.
Áder János köztársasági elnök jelenlétében katonai tiszteletadás mellett felvonják a zászlót a Kossuth téren, majd a Fiumei úti temetőben, a Batthyány-mauzóleumnál emlékműsort tartanak, Simicskó István honvédelmi miniszter mond beszédet. Romániában, az aradi vesztőhelyen tartandó ünnepségen Semjén Zsolt miniszterelnök-helyettes vesz részt.
Számos megemlékezést és több konferenciát tartanak az október 6-ai nemzeti gyásznapon az 1848-49-es forradalom és szabadságharc leverését követően Aradon kivégzett tizenhárom vértanúra, és a Pesten kivégzett Batthyány Lajosra, Magyarország első felelős miniszterelnökére emlékezve.
A Honvédelmi Minisztérium Nemzeti Rendezvényszervező Hivatal (HM NRH) által szervezett központi rendezvénysorozat délelőtt 9 órakor a Parlament előtti Kossuth téren kezdődik, ahol Áder János köztársasági elnök jelenlétében katonai tiszteletadás mellett felvonják, majd félárbócra engedik Magyarország lobogóját. A megemlékezők innen átvonulnak a Batthyány-örökmécseshez. Ezt követően, 11 és 16 óra között bárki leróhatja kegyeletét gyertyagyújtással az egykori miniszterelnök vesztőhelyénél, ahol délután 4 óráig katonai díszőrség áll.
A Fiumei úti temetőben, a Batthyány-mauzóleumnál emlékműsort tartanak, Simicskó István honvédelmi miniszter mond beszédet. A megemlékezés után megtekinthető lesz Batthyány Lajos és családja nyughelye. A megemlékezők déltől középiskolásokkal együtt rendhagyó történelemórán vehetnek részt a Fiumei úti sírkertben.
Áder János Somogy megyében emlékezik
Áder János köztársasági elnök a Somogy megyei Újvárfalván mond emlékező beszédet, és koszorút helyet el a Noszlopy-kúriánál rendezett megemlékezésen. Simicskó István honvédelmi miniszter a fővárosi Petőfi-laktanyában tartandó ünnepségen is beszédet mond. A központi megemlékezések keretében este 6 órakor a Ludovika kápolnában Biró László katolikus tábori püspök emlékmisét celebrál, Patyi András, a Nemzeti Közszolgálati Egyetem rektora pedig beszédet mond.
Mindemellett az október 6-ai nemzeti gyásznaphoz kapcsolódóan a fővárosban a HM Hadtörténeti Intézet és Múzeum (HIM) két konferencia szervezésében is közreműködik. Délelőtt 9 órakor a budai Várban, a Kapisztrán téren található múzeum épületében Hermann Róbert főtanácsos, a HIM parancsnokának tudományos helyettese nyitja meg a Háborús hétköznapok című, a Magyar Kereskedelmi és Vendéglátóipari Múzeummal közösen szervezett kétnapos nemzetközi konferenciát.
A HIM és a Nemzetstratégiai Kutatóintézet közös, az aradi vértanúk tiszteletére rendezett konferenciája 11 órakor kezdődik. Itt köszöntőt mond Szász Jenő, a Nemzetstratégiai Kutatóintézet elnöke, s beszédet mond Schmitt Pál volt köztársasági elnök. Emellett országszerte több településen emlékeznek meg gyertyagyújtással, koszorúzással, ünnepséggel az aradi vértanúk emléknapján. Megemlékezéseket tartanak többek között Debrecenben, Nyíregyházán, Pécsen, Egerben, Gyulán, Szerencsen, Kaposváron, Keszthelyen, Szolnokon, Szegeden, Szombathelyen, Miskolcon.
Határon túl is lesz megemlékezés
A határokon túl is megemlékeznek az aradi vértanúkra. Romániában, az aradi vesztőhelyen tartandó ünnepségen Semjén Zsolt miniszterelnök-helyettes vesz részt. Kárpátalján Grezsa István, a Miniszterelnökség határon átnyúló beruházások ellenőrzéséért felelős miniszteri biztosa Nagyszőlősön a Perényi-emlékműnél a Kárpátaljai Magyar Kulturális Szövetség által szervezett ünnepségen mond beszédet. Szlovákiában a pozsonyi Kecskekapui evangélikus temetőben, míg a szerbiai Elemér településen Kiss Ernő honvédtábornok sírjánál emlékeznek vajdasági politikusok az aradi vértanúkra.
Október 6-át 2001-ben nyilvánították a magyar nemzet gyásznapjává.